• ՊԵԿ նախագահը` պատերազմի և կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված մարտահրավերների ֆոնին տնտեսական վիճակի մասին
9 Նոյեմբերի, 2020
ՊԵԿ նախագահը` պատերազմի և կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված մարտահրավերների ֆոնին տնտեսական վիճակի մասին
Պատերազմը և կորոնավիրուսն իրենց ազդեցությունն են թողել տնտեսության վրա:  ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը նշել է, մարտին սահմնափակվեցին տնտեսական գործունեության մի շարք բնագավառներ, նախատեսվեցին տեղաշարժի և այլ սահմանափակումներ, որոնք անխուսափելիորեն իրենց բացասական ազդեցությունն ունեցան տնտեսության զարգացման վրա, կանգնեց տնտեսական ակտիվությունը ավելին՝ գրանցվեցին հետընթաց զարգացումներ:
«Դեռևս 2020թ. ՀՆԱ-ն գրանցեց 5,7 տոկոս բացասական ցուցանիշ՝ առանց հաշվի առնելու գնային փոփոխությունների ազդեցությունը: Այնուամենայնիվ, հատկապես կառավարության ձեռնարկած սոցիալական միջոցառումների արդյունքում հնարավոր եղավ մի փոքր մեղմել տնտեսական բացասական տեմպերը և դրա շնորհիվ պահպանել տնտեսական կայունության որոշակի մակարդակ, ինչն էլ հնարավորություն տվեց խուսափել խոր ցնցումներից:
Ընթացիկ տարվա 10 ամիսների տվյալներն ամփոփված են, ունենք 1 տրիլիոն 134,8  միլիարդ դրամի հարկային հավաքագրումներ՝ ընդհանուր եկամուտների մասով: Հարկերի և տուրքերի հավաքագրումների հատվածը կազմում է 1 տրիլիոն 19 միլիարդ դրամ, այդ ցուցանիշը 13, 1 միլիարդ դրամով գերազանցում է 2019թ.  համադրելի ցուցանիշներին: Այս պատկերին հնարավոր է եղել հասնել հասցեական վարչարարության, ստվերային տնտեսության դեմ մղվող անընդհատ պայքարի և հարկ վճարողների կարգապահության  բարձրացման շնորհիվ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:

• The SRC Chairman on the economic situation amid challenges caused by the war and coronavirus
The war and coronavirus have left their mark on the economy. SRC Chairman Edvard Hovhannisyan noted that in March, several sectors of economic activity were restricted, and movement and other limitations were introduced, which inevitably had a negative impact on economic development; economic activity stalled, and furthermore, regressive developments were recorded.
“Back in 2020, GDP recorded a negative figure of 5.7%, without taking into account the impact of price changes. Nevertheless, particularly as a result of the social measures undertaken by the government, it was possible to slightly mitigate the negative economic rates and, thanks to that, maintain a certain level of economic stability, which in turn allowed for the avoidance of deep shocks.
Data for the 10 months of the current year have been summarized; we have 1 trillion 134.8 billion drams in tax collections in terms of total revenues. The section for tax and duty collections amounts to 1 trillion 19 billion drams, a figure that exceeds the comparable indicators of 2019 by 13.1 billion drams. This result was achieved thanks to targeted administration, the continuous fight against the shadow economy, and the increased discipline of taxpayers,” said Hovhannisyan.