• ՊԵԿ նախագահը` պատերազմի և կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված մարտահրավերների ֆոնին տնտեսական վիճակի մասին
9 Նոյեմբերի, 2020
ՊԵԿ նախագահը` պատերազմի և կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված մարտահրավերների ֆոնին տնտեսական վիճակի մասին
Պատերազմը և կորոնավիրուսն իրենց ազդեցությունն են թողել տնտեսության վրա:  ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը նշել է, մարտին սահմնափակվեցին տնտեսական գործունեության մի շարք բնագավառներ, նախատեսվեցին տեղաշարժի և այլ սահմանափակումներ, որոնք անխուսափելիորեն իրենց բացասական ազդեցությունն ունեցան տնտեսության զարգացման վրա, կանգնեց տնտեսական ակտիվությունը ավելին՝ գրանցվեցին հետընթաց զարգացումներ:
«Դեռևս 2020թ. ՀՆԱ-ն գրանցեց 5,7 տոկոս բացասական ցուցանիշ՝ առանց հաշվի առնելու գնային փոփոխությունների ազդեցությունը: Այնուամենայնիվ, հատկապես կառավարության ձեռնարկած սոցիալական միջոցառումների արդյունքում հնարավոր եղավ մի փոքր մեղմել տնտեսական բացասական տեմպերը և դրա շնորհիվ պահպանել տնտեսական կայունության որոշակի մակարդակ, ինչն էլ հնարավորություն տվեց խուսափել խոր ցնցումներից:
Ընթացիկ տարվա 10 ամիսների տվյալներն ամփոփված են, ունենք 1 տրիլիոն 134,8  միլիարդ դրամի հարկային հավաքագրումներ՝ ընդհանուր եկամուտների մասով: Հարկերի և տուրքերի հավաքագրումների հատվածը կազմում է 1 տրիլիոն 19 միլիարդ դրամ, այդ ցուցանիշը 13, 1 միլիարդ դրամով գերազանցում է 2019թ.  համադրելի ցուցանիշներին: Այս պատկերին հնարավոր է եղել հասնել հասցեական վարչարարության, ստվերային տնտեսության դեմ մղվող անընդհատ պայքարի և հարկ վճարողների կարգապահության  բարձրացման շնորհիվ»,- ասաց Հովհաննիսյանը:

• Председатель КГД об экономической ситуации на фоне вызовов, вызванных войной и коронавирусом
Война и коронавирус оказали свое влияние на экономику. Председатель КГД Эдвард Ованнисян отметил, что в марте был ограничен ряд сфер экономической деятельности, были предусмотрены ограничения на передвижение и другие меры, которые неизбежно оказали негативное влияние на развитие экономики; экономическая активность остановилась, более того — зафиксированы регрессивные процессы.
«Еще в 2020 году ВВП зафиксировал отрицательный показатель в 5,7 % без учета влияния ценовых изменений. Тем не менее, в частности, благодаря предпринятым правительством социальным мерам удалось немного смягчить негативные экономические темпы и за счет этого сохранить определенный уровень экономической стабильности, что и позволило избежать глубоких потрясений.
Данные за 10 месяцев текущего года обобщены: у нас есть налоговые сборы в размере 1 триллиона 134,8 миллиарда драмов по части общих доходов. Сектор сбора налогов и пошлин составляет 1 триллион 19 миллиардов драмов, этот показатель на 13,1 миллиарда драмов превышает сопоставимые показатели 2019 года. Такого результата удалось достичь благодаря адресному администрированию, постоянной борьбе с теневой экономикой и повышению дисциплины налогоплательщиков», — сказал Ованнисян.