• Քննարկվել են ՀՀ 2021թ. պետական բյուջեով նախատեսված ԵԱՏՄ եւ տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ կապերին առնչվող հարցեր
6 Նոյեմբերի, 2020
ՀՀ Աժ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Արկադի Խաչատրյանի եւ Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 5-ին քննարկվել են «ՀՀ 2021թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ԵԱՏՄ եւ տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ կապերին առնչվող հարցեր:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն անդրադարձ է կատարել Արցախի Հանրապետության դեմ ադրբեջանա-թուրքա-ահաբեկչական ագրեսիային եւ շեշտադրել, որ հիմնական խնդրի լուծումը ռազմադաշտում է, քանի որ յուրաքանչյուր երկիր ունի իր մնայուն արժեքներն ու դրանք վերաբերում են բոլորին: «Հույսը դնել, թե որեւէ երկիր կարող է կռվել քեզ համար՝ դա կործանարար է: Մենք պետք է լուծենք մեր հարցերը»,-ասել է փոխնախարարը:
Նրա հավաստմամբ՝ 2020թվականին շարունակվել եւ 2021-ին շարունակվելու են ԵԱՏՄ երկրների, ինչպես նաեւ Վրաստանի եւ Իրանի հետ աշխատանքները: Փոխնախարարն ընդգծել է, որ վերջին երկու պետությունների հետ մեր երկրի հարաբերությունները նահանջ չեն ապրել:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը շեշտադրել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում իրականացվում են մասնագիտական աշխատանքներ: 2021թվականին կյանքի կկոչվի Սերբիայի հետ ազատ առեւտրի վերաբերյալ համաձայնագիրը, ինչն հայկական կողմի համար բարենպաստ պայմաններ կստեղծի այս երկրի տարածքում ապրանքների իրացման համար, որոնք մրցունակ են միջազգային շուկայում: 2021թվականին կշարունակվեն Սինգապուրի, ԻԻՀ-ի եւ Եգիպտոսի հետ ազատ առեւտրի պայմանագրերի կնքման հետ կապված աշխատանքները:

• Обсуждены вопросы, связанные со связями с ЕАЭС и другими странами региона, предусмотренные государственным бюджетом РА на 2021 год
5 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и по вопросам региональной и евразийской интеграции под председательством Аркадия Хачатряна и Микаела Мелкумяна были обсуждены вопросы, касающиеся связей с ЕАЭС и другими странами региона, предусмотренные законом РА «О государственном бюджете РА на 2021 год».
Заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян коснулся азербайджано-турецко-террористической агрессии против Республики Арцах и подчеркнул, что решение основной проблемы находится на поле боя, так как у каждой страны есть свои непреходящие ценности, и они касаются всех. «Надеяться на то, что какая-либо страна может воевать за тебя — губительно. Мы сами должны решать свои вопросы», — сказал замминистра.
По его заверению, работа со странами ЕАЭС, а также с Грузией и Ираном продолжалась в 2020 году и будет продолжена в 2021-м. Замминистра подчеркнул, что отношения нашей страны с последними двумя государствами не претерпели спада.
Министр экономики РА Тигран Хачатрян подчеркнул, что в рамках ЕАЭС проводятся профессиональные работы. В 2021 году вступит в силу соглашение о свободной торговле с Сербией, что создаст благоприятные условия для армянской стороны при реализации на территории этой страны товаров, конкурентоспособных на международном рынке. В 2021 году продолжится работа по заключению соглашений о свободной торговле с Сингапуром, ИРИ и Египтом.