• Ոչ առևտրային կազմակերպություններին հատկացումներ
Տարրական, հիմնական, միջնակարգ, արհեստագործական, միջին մասնագիտական կամ բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող՝ պետական կամ համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններին, ինչպես նաև պետության կամ համայնքի կողմից ստեղծված հիմնադրամներին, այդ թվում՝ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքով ստեղծված հիմնադրամին տրամադրված ակտիվների, ինչպես նաև դրանց համար կատարված աշխատանքների և (կամ) մատուցված ծառայությունների արժեքը կարող է նվազեցվել համախառն եկամտից՝ տարեկան առավելագույնը 2.5%-ի չափով (նախկին 0.25%-ի փոխարեն)։
Նշված կարգավորումը սահմանված է համապատասխան օրենսդրական փոփոխությամբ և ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի հունվարի 1-ից՝ գործողությամբ մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։

• Grants to non-profit organizations
The value of assets provided to state or community non-profit organizations implementing elementary, basic, secondary, vocational, middle vocational or higher vocational educational programs, as well as to foundations established by the state or community, including the fund established by the Law “On Compensation for Damage Caused to the Life or Health of Servicemen During the Defense of the Republic of Armenia”, as well as the value of works performed and (or) services provided for them, may be deducted from gross income at a maximum annual rate of 2.5% (instead of the previous 0.25%).
The aforementioned regulation is established by the relevant legislative amendment and comes into force on January 1, 2026, valid until December 31, 2027.