• Ոչ առևտրային կազմակերպություններին հատկացումներ
Տարրական, հիմնական, միջնակարգ, արհեստագործական, միջին մասնագիտական կամ բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող՝ պետական կամ համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններին, ինչպես նաև պետության կամ համայնքի կողմից ստեղծված հիմնադրամներին, այդ թվում՝ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքով ստեղծված հիմնադրամին տրամադրված ակտիվների, ինչպես նաև դրանց համար կատարված աշխատանքների և (կամ) մատուցված ծառայությունների արժեքը կարող է նվազեցվել համախառն եկամտից՝ տարեկան առավելագույնը 2.5%-ի չափով (նախկին 0.25%-ի փոխարեն)։
Նշված կարգավորումը սահմանված է համապատասխան օրենսդրական փոփոխությամբ և ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի հունվարի 1-ից՝ գործողությամբ մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։

• Гранты некоммерческим организациям
Стоимость активов, предоставленных государственным или муниципальным некоммерческим организациям, реализующим программы начального, базового, среднего, профессионального, средне- и высшего профессионального образования, а также фондам, созданным государством или муниципалитетом, включая фонд, учрежденный Законом «О компенсации ущерба, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне Республики Армения», а также стоимость выполненных работ и (или) оказанных для них услуг, может быть вычтена из валового дохода по максимальной годовой ставке 2,5% (вместо прежних 0,25%).
Указанное положение установлено соответствующей законодательной поправкой и вступает в силу 1 января 2026 года, действуя до 31 декабря 2027 года.