Ավելի բարձրացնել վիճակախաղերի տուրքը․ Մանե Թանդիլյանը հարկային փոփոխությունների առաջարկներ է ներկայացրել
by PR Focus / Wednesday, 17 April 2019 / Published in Նորություններ
Կառավարության կողմից ներկայացված Հարկային օրենսգրքի և հարակից օրենքների փոփոխությունների փաթեթը ցավոք չունի տնտեսական հեղափոխության համար անհրաժեշտ նախադրյալները և այն ընդամենը փոքր հնարավորություն է տալու ունենալ որոշակի դրական տեղաշարժեր տնտեսության մեջ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը՝ ներկայացնելով Հարկային օրենսգրքի փաթեթում փոփոխությունների առաջարկներ։
«Կարևորելով ամբողջովին նոր Հարկային օրենսգրքի ընդունման անհրաժեշտությունը, պետք է արձանագրել, որ ներկայացված նախագծում առկա են որոշ դրական փոփոխություններ, սակայն առկա են նաև մտահոգիչ դրույթներ, որոնք լրացուցիչ խնդիրներ են ստեղծելու տնտեսության համար:
Այդ խնդիրներին լուծում տալու համար, կառավարությանն առաջարկում եմ իր ներկայացրած հարկային օրենսգրքում կատարել հետևյալ փոփոխությունները՝
• Միկրոձեռնարկատիրական համակարգի տարածում Երևանում առևտրով զբաղվողների վրա, որը որպես բացառություն է նշված նախագծով:
• Հանրային սննդի ոլորտի կողմից այլ գործունեությամբ զբաղվելու դեպքում 20% հարկի չեղարկում՝ այլ գործունեությունը հանրային սննդի փաստացի գործունեության վայրում իրականացնելու դեպքում:
• Ակցիազային հարկի տարեկան 4% բարձրացման վերացում, որը բերելու է մի շարք ապրանքների գների բարձրացման:
• Գինեգործության ոլորտի խրախուսման նպատակով՝ գինու ակցիզային հարկի կիսով չափ կրճատում:
• Ֆինանսական ոլորտի ներկայացուցիչների պետական տուրքի բարձրացման քննարկում նախագծի շրջանակներից դուրս` որպես ԿԲ նախաձեռնություն:
• Վերոնշյալ առաջարկների արդյունքում բյուջետային հնարավոր կորուստների ծածկման համար առաջարկում եմ դիտարկել՝
• Անշարժ գույքի հարկի որոշակի ավելացում 40 մլն դրամից ավել կադաստրային արժեք ունեցող գույքերի համար:
• Վիճակախաղերի, շահումով խաղերի պետական տուրքի ավելի բարձրացում առաջարկվող 20%-ի փոխարեն:
Այս առաջարկների ընդունումը հնարավորություն կտա առանց էական խոչընդոտների որոշակի ակտիվություն ապահովել տնտեսությունում՝ չվնասելով բյուջետային եկամուտների հավաքագրմանը:
Միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է արդեն այսօր ակտիվորեն սկսելով նոր Հարկային օրենսգրքի մշակումը, առանց որի անհնար է ակնկալել լուրջ տնտեսական զարգացում»,- ասված է պատգամավորի գրառման մեջ:

Увеличьте лотерейный сбор ․ Мане Тандилян представила предложения по налоговым изменениям
К сожалению, пакет поправок к Налоговому кодексу, внесенный государственными законами, не имеет необходимых предпосылок для экономической революции, он дает лишь небольшую возможность для некоторых позитивных изменений в экономике. Об этом на своей странице в Facebook написала председатель постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, депутат фракции «Светлая Армения» Мане Тандилян, представив предложения по внесению изменений в пакет Налогового кодекса.
«Учитывая необходимость принятия совершенно нового Налогового кодекса, следует отметить, что в проекте есть некоторые положительные изменения, но есть и некоторые тревожные положения, которые создадут дополнительные проблемы для экономики.
Для решения этих проблем я предлагаю правительству внести следующие изменения в свой налоговый кодекс:
• Распространение системы микробизнеса среди торговцев в Ереване, что является исключением из этого проекта.
• Освобождение от налога на 20% в случае осуществления другой деятельности в сфере общественного питания при осуществлении другой деятельности по месту фактического осуществления деятельности в сфере общественного питания.
• Отмена ежегодного повышения акциза на 4%, что приведет к росту цен на ряд товаров.
• Снижение акциза на вино наполовину для поощрения винодельческой промышленности.
• Обсуждение повышения госпошлины для представителей финансового сектора вне проекта по инициативе ЦБ.
• Для покрытия возможных потерь бюджета в результате вышеперечисленных предложений предлагаю учесть:
• Некоторое повышение налога на недвижимость для объектов с кадастровой стоимостью более 40 млн драмов.
• Увеличить государственную пошлину на лотереи и азартные игры вместо предложенных 20%.
Принятие данных предложений позволит обеспечить некоторую активность в экономике без существенных препятствий, не нанося ущерба сбору доходов бюджета.
«Вместе с тем, сегодня необходимо приступить к активной разработке нового Налогового кодекса, без которого невозможно ожидать серьезного экономического развития», — говорится в записке депутата.