Ավելի բարձրացնել վիճակախաղերի տուրքը․ Մանե Թանդիլյանը հարկային փոփոխությունների առաջարկներ է ներկայացրել
by PR Focus / Wednesday, 17 April 2019 / Published in Նորություններ
Կառավարության կողմից ներկայացված Հարկային օրենսգրքի և հարակից օրենքների փոփոխությունների փաթեթը ցավոք չունի տնտեսական հեղափոխության համար անհրաժեշտ նախադրյալները և այն ընդամենը փոքր հնարավորություն է տալու ունենալ որոշակի դրական տեղաշարժեր տնտեսության մեջ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը՝ ներկայացնելով Հարկային օրենսգրքի փաթեթում փոփոխությունների առաջարկներ։
«Կարևորելով ամբողջովին նոր Հարկային օրենսգրքի ընդունման անհրաժեշտությունը, պետք է արձանագրել, որ ներկայացված նախագծում առկա են որոշ դրական փոփոխություններ, սակայն առկա են նաև մտահոգիչ դրույթներ, որոնք լրացուցիչ խնդիրներ են ստեղծելու տնտեսության համար:
Այդ խնդիրներին լուծում տալու համար, կառավարությանն առաջարկում եմ իր ներկայացրած հարկային օրենսգրքում կատարել հետևյալ փոփոխությունները՝
• Միկրոձեռնարկատիրական համակարգի տարածում Երևանում առևտրով զբաղվողների վրա, որը որպես բացառություն է նշված նախագծով:
• Հանրային սննդի ոլորտի կողմից այլ գործունեությամբ զբաղվելու դեպքում 20% հարկի չեղարկում՝ այլ գործունեությունը հանրային սննդի փաստացի գործունեության վայրում իրականացնելու դեպքում:
• Ակցիազային հարկի տարեկան 4% բարձրացման վերացում, որը բերելու է մի շարք ապրանքների գների բարձրացման:
• Գինեգործության ոլորտի խրախուսման նպատակով՝ գինու ակցիզային հարկի կիսով չափ կրճատում:
• Ֆինանսական ոլորտի ներկայացուցիչների պետական տուրքի բարձրացման քննարկում նախագծի շրջանակներից դուրս` որպես ԿԲ նախաձեռնություն:
• Վերոնշյալ առաջարկների արդյունքում բյուջետային հնարավոր կորուստների ծածկման համար առաջարկում եմ դիտարկել՝
• Անշարժ գույքի հարկի որոշակի ավելացում 40 մլն դրամից ավել կադաստրային արժեք ունեցող գույքերի համար:
• Վիճակախաղերի, շահումով խաղերի պետական տուրքի ավելի բարձրացում առաջարկվող 20%-ի փոխարեն:
Այս առաջարկների ընդունումը հնարավորություն կտա առանց էական խոչընդոտների որոշակի ակտիվություն ապահովել տնտեսությունում՝ չվնասելով բյուջետային եկամուտների հավաքագրմանը:
Միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է արդեն այսօր ակտիվորեն սկսելով նոր Հարկային օրենսգրքի մշակումը, առանց որի անհնար է ակնկալել լուրջ տնտեսական զարգացում»,- ասված է պատգամավորի գրառման մեջ:

Increase the lottery fee ․ Mane Tandilyan submitted proposals for tax changes
Unfortunately, the package of amendments to the Tax Code submitted by the government և related laws does not have the necessary preconditions for an economic revolution; it will give only a small opportunity to have some positive changes in the economy. Mane Tandilyan, chairwoman of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, MP of the “Bright Armenia” faction, wrote about this on her Facebook page, presenting proposals for amendments to the Tax Code package.
“Given the need to adopt a completely new Tax Code, it should be noted that there are some positive changes in the draft, but there are also some worrying provisions that will create additional problems for the economy.
To address these issues, I propose that the government make the following changes to its tax code:
• Dissemination of the micro-business system to traders in Yerevan, which is an exception to this project.
• 20% tax exemption in case of other activities by the public catering sector in case of carrying out other activities at the actual place of public catering activity.
• Elimination of 4% annual increase of excise tax, which will lead to an increase in the prices of a number of goods.
• Reducing the wine excise tax by half to encourage the wine industry.
• Discussion of raising the state fee for representatives of the financial sector outside the project as an initiative of the Central Bank.
• To cover possible budget losses as a result of the above proposals, I suggest considering:
• Some increase in real estate tax for properties with a cadastral value of more than 40 million drams.
• Increase the state fee for lotteries and games of chance instead of the proposed 20%.
The adoption of these proposals will allow to ensure some activity in the economy without significant obstacles, without harming the collection of budget revenues.
At the same time, it is necessary to actively start developing a new Tax Code today, without which it is impossible to expect serious economic development, “the MP’s note reads.