Կան ոլորտներ, որտեղ փոքր եւ միջին ձեռնարկությունները հիմնական շարժիչ ուժ են եւ մոտ ապագայում կմնան այդպիսին:
Մարտի 26-ին Ազգային ժողովի նիստին «Բաժնետիրական ընկերությունների» «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների» մասին օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու, ինչպես նաեև «Արժեթղթերի շուկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց հիմնական զեկուցող, տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, պետական քաղաքականությունը պետք է ուղղված լինի նրանց համար առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը: «Այս օրինագծերը մշակվել են բաժնետիրական ընկերություններում կորպորատիվ կառավարման սկզբունքի ընդլայնման, այդ ընկերությունների կառավարման եւ հաշվետվությունների թափանցիկության մակարդակի բարձրացման, ինչպես նաեւ փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների բաժնետերերի շահերի պաշտպանության մակարդակի բարձրացման նպատակով», – պարզաբանեց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ տվյալ օրինագծերի ընդունումը թույլ կտա նախադրյալներ եւ համապատասխան պայմաններ ստեղծել արժեթղթերի շուկայի զարգացման համար:
Սա ըստ նախարարի թույլ կտա բարելավել պայմանները մասնավոր հատվածից ներդրումների ներգրավման համար: Նա նաեւ նշեց, որ փոքր եւ միջին բիզնեսի համար պարզեցված հարկային ռեժիմ կառաջարկվի:

There are areas where small and medium enterprises are the main driving force and will remain so in the near future.
This was stated at the March 26 sitting of the National Assembly during the discussion of amendments and additions to the laws on “Limited Liability Companies” of Joint Stock Companies, as well as during the discussion of the package of bills on amendments to the Law on Securities Market. Khachatryan said.
According to him, the state policy should be aimed at creating more favorable conditions for them. “These bills were developed to expand the principle of corporate governance in joint-stock companies, to increase the level of transparency in the management and reporting of these companies, as well as to increase the level of protection of shareholders’ interests of small and medium enterprises,” Khachatryan said. create conditions for the development of the securities market.
According to the Minister, this will improve the conditions for attracting investments from the private sector. He also noted that a simplified tax regime will be offered for small and medium-sized businesses.